Dagpenger

       DAGPENGER. W najprostszym tlumaczeniu z norweskiego na polski - zasilek dla bezrobotnych. Zaraz po tym jak przez glowe przewali sie nam cala masa pytan mniej lub bardziej  dramtycznych , pojawia sie pytanie ile bedziemy tych dagpenger dostawac na konto.
Ponizej przyklad jak obliczyc sobie  przyblizona kwote wyplat dagpenger z NAV.
CO jest niezbedne , aby obliczyc kwote dagpenger z NAV:
- lønnsslipp - czyli odcinek pensji,
- skattekortnummer - nr karty podatkowej, podejrzymy ja na lønnsslipp
- kalkulator,
- dostep do internetu
Dzialamy.
Na lønnslipp znajdujemy nr katy podatkowej. W prezentowanym przykladzie ten numer widnieje w polu Skattekortnummer zaznaczonym czerwona ramka. Jest to 7114.
   


Nastepnie udajemy sie na strone Skatteetaten dotyczaca kart podatkowych i podatkow:  

http://www.skatteetaten.no/no/Person/Skattekort-og-forskuddsskatt/

ktora wyglada jak ponizej





nastepnie klikamy w przycisk  "Tabelltrekk"  i ladujemy na stronie  "Tabelltrekk for skattekort 2014" . Teraz pozostalo wybrac tylko przycisk "Tabelltrekk for skattekort" i znalezc sie na kolejnej stronie, ktora wyglada jak ponizej.


Uzupelniamy ten kalkulator w nastepujacych miejscach:

1. Tabellnummer - tutaj klikajac w strzalke wybieramy nr ktory znalezlismy na lønnsslipp w polu skattekornummer, w naszym przykladzie jest to 7114,

2.  Inntektstype - to bedzie  lønn,

3. Trekkperiode - wybieramy  14dager, poniewaz dagpenger otrzymujemy po poprawnym wypelnieniu karty meldunkowej o co proszeni jestesmy co 2tygodnie,

4. Trekkgrunnlag. To temat na osobny post: co NAV wlicza do dagpenger, komu i z jakiego okresu. Kilka kwesti jest jednak niepodwazalnych, miedzy innymi:
 - kandydat do otrzymania dagpenger musi posiadac dochod z pracy w wysokosci minimum 1.5G w ostatnim roku kalendarzowym ktory sie skonczyl. Jezeli ktos ma dluzszy staz pracy to minimum 3G w ciagu ostatnich 3 lat kalendarzowych. Zasilki macierzyskie i chorobowe sa traktowane jak dochod i uwzgledniane w tym wypadku do  obliczen.
 - pewne jest tez to ze do wyliczania kwoty dagpenger uwzgleniany jest  dochod podlegajacy opodatkowaniu.
 - jezeli ktos pracowal rowniez poza Norwegia to powinien swoja prace z ostatnich skonczonych 3lat kalendarzowych udokumentowac na zaswiadczeniu PD U1/SED U002 (dawniej E303) wypelnionym przez odpowiednie instytucje w danym kraju w ktorym pracowal w tym czasie. Link do strony w jezyku polskim z zaswiadczeniami:

http://www.wup.gdansk.pl/bip/artykul/dokumenty-pd-u1-u2-sed-formularze-ue-eog-serii-e300.html

 - kolejny czynnik - dochod przyjety do obliczania dagpenger nie moze byc wyzszy niz 6G, gdzie 1G to grunnbeløpet i Folketrygden. Na rok 2014 obowiazuje 1G=85245 kr. Wiec podstawa do obliczania dagpenger w 2014 nie moze byc wyzsza niz 6 x 85245kr=511 470kr.
 - maksymalnie jest uwzglednione 62.5% z dochodu brutto przyjetego do obliczenia dagpenger, ale mozemy tez dostac mniejszy procent :-( .

Na potrzeby postu, w uproszczeniu dochod brutto wynosi 40 000kr x 12=480 000kr rocznie.
Kwota uwzgledniona do dagpenger: 480 000kr x 0,625=300 000kr.
Kwota brutto dagpenger na dzien roboczy: 300 000kr/230 dni roboczych=1304kr.
Kwota brutto dagpenger za okres rozliczeniowy tj. 2 tygodni: 10x1304kr=13040kr.
13 040kr to trekkgrunnlag w omawianym przypadku , co wpisujemy w okienko.   

5. Klikamy w pole "Beregn skatt" .


WAZNE UWAGI:
Obliczenia w pkt nr 4 dotyczy osoby ktora miala umowe o prace na stale , bez nadgodzin, wyplata pensji co miesiac. Inne przypadki beda omawiane osobno , jezeli pojawia sie konkretne zapytania.


Ponizej poprawnie wypeniony kalkulator dla naszego przypadku.





Po kliknieciu w "Beregn skatt" , ukaze sie nam kolejna strona kalkulatora gdzie kwota pod polem  "Nettoinntekt"  rowna 10 096kr to bedzie suma jakiej mozemy spodziewac sie ze wplynie na nasze konto z NAV  po wypelnieniu i wyslaniu kazdej karty meldunkowej tj. co okolo 2tygodnie.





KOMENTARZE  do wyniku:

A. Nalezy pamietac, ze jezeli w okresie rozliczeniowym 2tyg. trafi sie jakis dzien wolny od pracy pomiedzy pon. - pt., zaznczony na czerwono w norweskim kalendarzu to ten dzien nie bedzie uwzgledniony w obliczaniu dagpeneger za ten okres. Czyli mozemy kiepsko trafic z okresem rozliczeniowym  w okolicach Bozego Narodzenia i Nowego Roku  oraz Wielkanocy gdzie moga sie skumulowac po  3dni robocze wolne. Warto pamietac, ze zredukowana podstawa brutto zasilku bedzie obciazona mniejszym procentem podatku, tak abysmy nie byli na tym swietowaniu zupelnie pokrzywdzeni :-)

B. Jezeli dochod netto wynosil : 28 686 kr/m-c oraz wyplata netto maksymalnej kwoty zasilku: 2 x 10 069kr/m-c=20 138 kr/m-c to na zasilku mozemy liczyc, ze otrzymamy  70,2%  wyplaty netto. Tak przez 104 tygodnie z drobnymi potraceniami na wskutek wolnych dni od  pracy.


Owocnych  obliczen,

Fjord Dagpenger

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz