PIN-kod do MinID

Witam ,

    W tym wpisie przyblize kwestie zwiazana z PIN kodami z MinID do logowania sie np na platformie Alt-inn. W pierwszej kolejnosci bedzie o bezpieczenstwie ,b o przeciez operujemy naszym norweskim PESELEM, ktory jest dla nasza elektorniczna tozsamoscia . Utrata elekotrnicznej tozsamosci , nawet tej norweskiej moze nas sporo kosztowac. Konsekwencje tego faktu nie omina nas nawet po powrocie do Polski. 

Co to i PO co nam Alt-inn.
Alt-inn to miejsce komunikowania sie urzedow i instytucji panstwowych z obywatelem lub osoba ktorej pobyt na tereni Norwegii zostal zarejestrowany. Do tej grupy nalezy miedzy innymi Skatteetaten. Poprzez Alt-inn mozemy np.  zweryfikowac zeznanie podatkowe. Czesto biura oferujace pomoc w roznych kwestiach zwiazanych z administracja norweska , w tym rozwniez rozliczaniu podatku w Norwegii , oferuja mozliwosc zamowienia PiN-kodow poprzez wpisanie norweskiego nr PESEL na ich stronie. O tym czy jest to  dobra forma zamawiania PiN-kodow do MinID  mozecie przeczytac ponizej.

GDZIE NIE ZAMAWIAC PiN-kodow DO MinID!

Sa to strony ktore nie dostarczaja informacji o swojej tozsamosci i gdzie polaczenie pomiedzy przegladarka a witryna nie jest szyfrowane lub jest szyfrowane tylko czesciowo. 
Mozemy sprawdzic to w pasku adresu strony w naszej przegladarce.W przegladarce Firefox uzywa sie do tego symbolu szarego globusa w pasku adresu . Takiego jak ukazano ponizej , zaznaczajac  czerwona elipsa. Logo firmy i adres witryny zostal celowo zasloniety ze wzgledu na ewentualne przyszle roszczenia zwiazane z nieautoryzowana reklama.


 




Oto objasnienie ze strony wlasciciela Firefox , co oznacza szary globus:


Tworca przegladarki informuje, ze szary globus jest dobry do stron, ktore nie sluza przekazywniu poufnych danych do ktorych niestety zalicza sie PESEL,rowniez ten norweski.

NA  JAKICH STRONACH MOZNA  ZAMAWIAC bezpiecznie PiN-kody DO MinID :-)

Strona na ktorej mozemy bezpiecznie wpisywac swoj norweski PESEL w celu zamowienia PIN-kodow do MinID to strona MinID :https://brukerprofil.difi.no/orderpincode/

Po otwarciu tej strony w przegladarce Firefox  znajdziemy informacje w pasku adresu o nastepujacych zabezpieczeniach , ktore powoduje ze wprowadzanie na niej informacji  poufnych nie jest narazone na kradziez . Mamy tez informacje o tym kto jest certyfikowanym wlascicielem strony, w tym wypadku to Direktoratet for forvaltning og IKT (w wolnym tlumaczeniu na polski to Agencja Zarzadzania Publicznego i e-administracji czyli instytucja rzadowa).

 
 Symbol zielonej, zamknietej klodki uzyty przy adresie strony gdzie bedziemy wpisywac nasz norweski PESEL zostal opisany nastepujaco przez mozilla:


 Link do mozilla support gdzie znajdziecie wiecej info o znaczeniu symboli w pasku adresu witryny: https://support.mozilla.org/pl/

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz